Следвайте Гласове в .Автор: Тихон Сисоев, Експерт“След частичната мобилизация, Русия най-накрая

...
Следвайте Гласове в .Автор: Тихон Сисоев, Експерт“След частичната мобилизация, Русия най-накрая
Коментари Харесай

Скот Ритър: Когато Русия започне, ще върви без да спира

Следвайте " Гласове " в.
Автор: Тихон Сисоев, „ Експерт “

След частичната готовност, Русия най-сетне ще получи нужните запаси, а армията ѝ на фронта ще придобие напълно друго качество, счита американският боен специалист Скот Ритър.
Есента радикално промени картината в зоната на СВО в Украйна. Русия организира референдуми, като добави четири нови района и стартира частична готовност. Украйна на собствен ред предприе контранастъпление, мобилизирайки всичките си запаси, подготвени от НАТО. Междувременно Русия бе принудена да отстъпи и да приготви своя отговор. Какъв ще бъде той? „ Эксперт “ беседва за това със Скот Ритър, американски боен анализатор, някогашен офицер от разузнаването от корпуса на морската пехота на Съединени американски щати и оръжеен контрольор на Организация на обединените нации в Ирак (1991-1998 г.).
 

- Референдуми, частична готовност, сигнали за решимостта на Русия да употребява нуклеарно оръжие. Защо съгласно вас Кремъл прави това тъкмо в този момент?
- Бих желал да стартира с това, че Русия не е давала никакви сигнали по отношение на опцията да употребява нуклеарно оръжие. Тя задоволително ясно даде да се разбере, че ще го употребява единствено според признатата теория за нуклеарно въздържане. Всичко останало са спекулации в западното въображение. Русия в никакъв случай няма да употребява тактическо нуклеарно оръжие в Украйна. В това няма смисъл. Но тя може да направи това, в случай че НАТО заплаши самото битие на съветската страна. Защото точно това е един от критериите, записани в съветската теория.
- Но след референдума четири района на Украйна станаха част от Русия и в този момент са отчасти окупирани. Някои считат, че официално има причина да се нанесе удар с нуклеарно оръжие в отговор на експанзия.
- Това е неуместно съмнение. За да мислите по този начин, би трябвало да вярвате, че Русия съзнателно е решила да извърши акт на самоубийство. От самото начало беше ясно, че Украйна няма да признае присъединението на тези територии към Русия, че ще продължи да воюва и че НАТО ще я доставя с оръжие. Ако приемем това пояснение, ще излезе, че Русия съзнателно е почнала да организира референдуми, с цел да може сякаш по-късно да има опция да употребява нуклеарно оръжие, като по този метод просто да се самоубие. Тя стартира този спор, с цел да победи и да усили мощта си, а не да се самоунищожи.
- Тогава за какво тъкмо в този момент бяха извършени референдуми и оповестена частична готовност? Какво е специфичното сега?
- Тук ще ни се наложи да създадем крачка обратно, да разгледаме нещата в малко по-глобален подтекст, с цел да разберем каква е повода за тези решения. Още преди началото на специфичната военна интервенция (СВО) Русия показа на Запада своите визии за нуждата от преструктуриране на европейската сигурност. Не би трябвало да забравяме този факт. Именно от това е била и си остава движена Москва от самото начало. Съществуващата система за европейска сигурност заплашва Русия и по тази причина тя желае да я промени. В този смисъл, Украйна е единствено едно от проявленията на огромната политика на НАТО за въздържане и подкопаване на Русия. Москва се опита да ревизира европейската архитектура за сигурност посредством договаряния, само че Съединени американски щати и Европа в реалност не демонстрираха никакво предпочитание да вземат участие ползотворно в тях. А процесът на осъществяване на Минските съглашения от НАТО и Съединени американски щати беше употребен като димна завеса, с цел да се завоюва време за военното подсилване на Украйна, която силово да завземе територията на Донбас. И ние знаем, че крупна формация от бойци, към 60 000 души, е била основана и подготвена за това в източната част на страната. Всъщност, вследствие на това, Русия беше принудена да стартира специфичната военна интервенция. Между другото, не употребявам инцидентно термина СВО, тъй като не считам, както мнозина в Америка, че това е просто съветска агитация, игра на думи. Ако Русия разгласи война на Украйна, тя към този момент няма да съществува като страна, тъй като една интервенция и една война включват два разнообразни метода на деяние. Но Русия нямаше предпочитание да води война с Украйна, тя искаше да отбрани Донбас и да отстрани всички вероятни закани против жителите му.
Използвайки член 51 от Устава на Организация на обединените нации за правата на самостоятелна и групова самозащита, Луганск и Донецк оповестиха своята самостоятелност. Русия призна тези републики за две самостоятелни страни и подписа с тях контракти за групова сигурност. От този миг нататък стартира СВО. В същото време през цялото време беше ясно, че е невероятно Русия да се концентрира върху битката против групировката на въоръжените сили на Украйна (ВСУ) на изток. Украйна разполагаше с опция да трансферира спомагателни сили от територията на цялата страна. Следователно Русия трябваше да усили мащаба на военните дейности, с цел да „ раздели “ силите на съперника по цялата територия. Но беше явно, че Русия води интервенцията не с методите на тотална война, а посредством последователност на напъните. Все отново акцентът падаше върху източната формация.
- Руските военни, с изключение на в Донбас, в първите седмици водиха война в Киевско, Харковско, Сумско и Херсонско посоки.
- Тук си коства да се вземат поради оповестените от Москва цели на интервенцията, в това число денацификация и демилитаризация. На първия етап Москва се опита да подсигурява сигурността на Донбас чрез промяна на режима в Киев. Независимо от това, до края на март Русия се опитваше да подпише кротичък контракт с Киев в Истанбул, който опит, както знаем се провали. От този миг до началото на септември Русия напълно се концентрира върху освобождението на Донецк и Луганск. В същото време тя стартира да обмисля провеждането на референдуми, само че очевидно изпитваше съмнения и непрестанно променяше датите. И това, мисля, още веднъж удостоверява, че СВО не е имала за цел анексирането, а единствено освобождението на Донбас. Всъщност до юни-юли Русия победи украинската армия във типа, в който тя съществуваше през февруари. В същото време, в случай че си спомняте, Съединени американски щати, НАТО и Европа бяха сигурни, че руснаците ще съумеят да завладяват Киев за 72 часа и да сложат завършек на спора. Мисля, че дори Украйна беше сигурна в това, само че руснаците не съумяха да го създадат. Устойчивостта и смелостта на украинските военни изненадаха мнозина, в това число и руснаците. И тогава НАТО стартира да мисли, че съпротивата на украинците може да бъде употребена в допълнение за отслабването на Русия. НАТО безусловно реши да се бие до последния украинец.
- Да, и от този миг видяхме по какъв начин в Украйна започнаха да се доставят от ден на ден оръжия и техника, а украинските бойци започнаха интензивно да се преквалифицират на полигоните на НАТО.
- Точно така и това е доста значима повратна точка, която изяснява последните стъпки на Кремъл. До края на лятото към този момент не виждахме украинска войска, а същинска войска на НАТО. Започналото през септември контранастъпление на въоръжените сили на Украйна беше непосредствено проведено от Северноатлантическия алианс. То беше сполучливо на няколко фронта. Въпреки че би трябвало да се има поради, че съветската войска, почтено казано, имаше редица съществени и систематични проблеми в някои сектори от фронта, които украинците сполучливо използваха. Когато обаче Русия осъзна, че в този момент е във война непосредствено с „ груповия Запад “, както сподели Путин, а не с Украйна, това радикално промени обстановката. Самата Москва реши изцяло да промени разпоредбите на играта. Сега, след извършените референдуми, НАТО ще би трябвало да води война не на украинска, а на съветска територия. Това фундаментално промени цялата координатна система и даде опция да се разгласи готовност на 300 000 души. Мисля, че хората, които ще бъдат мобилизирани, ще трансформират съветската войска. Особено във връзка с нейната логика на психиката. Ако по-рано тези, които водиха война в Украйна, знаеха, че по това време в Москва и другите съветски градове милиони хора живеят предходния си живот, в този момент всичко ще бъде друго. Тези, които са подготвени да завършат започнатото, ще отидат на фронта. А това качествено ще промени съветската формация в Украйна.
- От позиция на в началото оповестените цели на СВО, коства ли си да чакаме промени?
- Декларираните задания на военната интервенция на никое място няма да изчезнат, само че обхватът и мащабът на военните дейности ще се трансформират заради новите правила на играта. Например, в този момент демилитаризацията ще значи цялостно заличаване на украинската войска, защото тя се трансформира в прокси-армия на НАТО. Преди това задачата беше да се освободи Донбас, само че в този момент мисля, че ще приказваме за цялостното заличаване на украинската войска. Дали руснаците ще го нарекат специфична военна интервенция, антитерористична интервенция или война, това не е толкоз значимо. Но аз знам, че съветското държавно управление работи в подтекста на интернационалното право. То ще търси законни учредения в съветското и интернационално право, с цел да откри правилно название на идващия стадий от военната си акция в Украйна.
- Колко бързо частичната готовност може да промени ситуацията на фронта? Като се има поради, че ще би трябвало да се обучат голям брой хора, да се снабдят с униформи и оръжия и да се образуват от тях постоянни бойни единици.
- Русия взе участие в доста дълга маневра, защото новият стадий, който стартира след референдумите, включва цялостна промяна на методите на водене на война в Украйна. Вие сте прав, 300 хил. души няма да бъдат образувани и подготвени за една нощ. Именно по тази причина е толкоз значимо да се вземат през днешния ден единствено тези хора, които имат някакъв военен опит. Както сподели опитът от украинския спор, Русия е способна единствено за няколко седмици, т.е. релативно бързо, да образува отряди от доброволци. Но те могат да работят дейно единствено в градски региони. Това са много леки подразделения. Сега руснаците ще би трябвало да изградят тежко въоръжени елементи, а това ще отнеме доста време. Те ще би трябвало да бъдат подготвени, да се обезпечи координацията сред тях, да се намерят хора способни да употребяват артилерия, да карат танкове, да стрелят тъкмо, да работят в разузнаването и т. н. Това е доста мъчно. Мисля, че такава подготовка ще отнеме няколко месеца. Освен това мобилизираните ще се нуждаят от муниции, медицински консумативи и задоволителни ресурси от гориво, с цел да обезпечат логистична непоклатимост и координация. Според моите оценки Русия ще приготви всички тези запаси в небосвод от шест-седем месеца при натоварен спор. В същото време руснаците ще би трябвало да обезпечават освен фронтовата линия, само че и дълбочината на защитата, която непрекъснато ще се трансформира и усилва, в случай че руснаците се придвижват сполучливо. Това значи, че те ще би трябвало да обезпечат мощни тилови елементи, които да следват челните отряди.
- Тоест частичната готовност ще даде напълно осезателен резултат на фронта някъде при започване на зимата или в края на годината?
- Да, мисля, че приказваме за два-три месеца. Най-вероятно до края на годината тези елементи ще бъдат подготвени да стартират атака. През това време те ще бъдат подготвени, въоръжени и изпратени на фронта, тъй като логистиката също е доста сложен въпрос, когато става дума за толкоз доста хора. Но мисля, че когато Русия стартира, тя ще върви без да стопира. Няма да има повече оперативни паузи. Битката ще продължи до дъно.
- А какво ще се случи на фронта, до момента в който се стигне до този миг?
- Мисля, че тук би трябвало да приказваме за две неща. Украинците се пробват да подкопаят мобилизацията в нейното политическо измерение. Става дума освен за методите на осведомителна битка, само че ние виждаме, че в този момент украинските военни не престават сполучливо да контраатакуват и вземат под собствен надзор нови обитаеми места. И те ще продължат да вършат това, до момента в който имат запаси и времето им разрешава. Но когато стартират проливните дъждове, контранастъплението по-скоро ще заглъхне. Всичко отново ще се сведе до артилерийски дуели и аз мисля, че това ще даде в допълнение време на Русия. Все още съветските военни елементи са съществено недоокомплектовани, а украинците се възползват от това. Същевременно предполагам, че руснаците ще изведат на ново равнище стратегическата си въздушна акция. А това може да промени всичко. Помните ли, че ви споделих какво ще би трябвало създадат руснаците, с цел да приготвят 300 хиляди мобилизирани? Но и украинците ще би трябвало да създадат същото. Войната не е компютърна игра, в която може да купите на вашите бойци толкоз боеприпаси, гориво и оръжия, колкото ви е належащо. И на тях също по този начин ще им се наложи да го доставят по някакъв метод на фронтовата линия.
- Мислите, че НАТО няма да може повече да оказва военна поддръжка на Украйна, или най-малко не в същия размер?
- НАТО може да продължи да изпразва складовете си и да внася оръжия и муниции през Полша в Украйна. Но незабавно щом Русия ускори своята стратегическа въздушна акция, логистичната инфраструктура, която се употребява за доставка на западни оръжия, рано или късно ще бъде унищожена.
- Има ли Русия военно-техническия капацитет да унищожи тази логистична мрежа? Василий Кашин, известен съветски боен специалист, означи да вземем за пример в публикация от юни, че „ оскъдните сили на съветската авиация и лимитираните дневни предели за потребление на крилати ракети с морско базиране ще употребяват за украинската транспортна мрежа единствено в обособени случаи, когато транспортните обекти заслужават това “. Според него цялата работа е там, че транспортната конструкция на Украйна е толкоз огромна, че ще са нужни големи старания и средства с цел да и бъдат нанесени обилни вреди.
- Мисля, че скоро ще разберем отговора на този въпрос. Според мен Русия разполага с такива благоприятни условия, тя просто ги резервира, действаше по-точно, без да пилее запаси. Разбира се, Украйна съумя да построи комплицирана и ефикасна система за противовъздушна защита. Тя построи „ чадър “, който ѝ позволява да обезпечи отбрана, само че нейната успеваемост не трябва да се преувеличава. В същото време унищожаването на този „ чадър “ ще изисква доста съществени старания, които биха били нелегитимни в границите на СВО, такива ограничения са типични за огромна война. Но в този момент всичко може да се промени и аз считам, че Русия има капацитет да потисне украинската Противовъздушна отбрана и да нанесе задоволително вреди върху логистичната инфраструктура, като вземе надзор върху цялата украинска територия. Това значи ли, че руснаците ще понесат съществени загуби? Разбира се. Вероятно стотици съветски самолети може да бъдат свалени. Но това ще би трябвало да се случи, тъй като в случай че не унищожат тази логистична система, тогава ще удължат интервала на дейни бойни дейности и просто ще усилят загубите си.
- А какво ще кажете за гражданската и военна инфраструктура?
- Не мисля, че руснаците ще стартират да смъкват натовски и американски спътници, тъй като това е същото, като потреблението на нуклеарно оръжие. Но съм сигурен, че руснаците ще стартират да унищожават наземната инфраструктура, която им разрешава да подържат непрекъсната сателитна връзка с тях. Освен това мисля, че те ще стартират доста по-активно да унищожават инфраструктурата, която обезпечава електричество и водоснабдяване. Тоест Русия ще се опита да подсигурява, че украинците ще бъдат лишени от всички софтуерни благоприятни условия, с които НАТО ги е дарило. Разбира се, че няма да е елементарно. Всички признават, че украинските военни се оказаха изненадващо сръчни и смели. В никакъв случай те не би трябвало да се подценяват. Те се съпротивляват доста упорито  и ще продължат да нанасят обилни вреди на съветската войска. Въпреки че не бих омаловажил бойната успеваемост на руснаците, които през цялото това време не можеха да водят война доктринално, само че съумяха да освободят обилни територии. Украинците към момента имат работа с съветски войски, които са статични и се бият с една ръка. Но незабавно щом се появи активизирания запас, руснаците ще могат да укрепят своята линия на защита и да получат смазващо предимство в артилерията и във въздуха, против които украинците няма да могат да създадат нищо. Такава е упоритата военна математика.
- В съветските медии се популяризират доста видеоклипове, които демонстрират, че на мобилизираните от време на време се дава остаряло или дефектно оръжие, а тук-там има и дефицит на висококачествена техника, има и недоволства от изискванията на настаняване и качеството на полигоните. Ясно е, че сходни случаи не са систематични, само че остава открит въпросът за качеството на образуваните звена.
- Наистина мнозина обърнаха внимание на тези случаи. Но по някаква причина не обсъждаха толкоз интензивно по какъв начин в новите елементи всеобщо вкарват най-новата военна техника. Например, един от най-модерните танкове, Т-90М, който преди малко беше излязъл от завода. Защо едвам в този момент се дава нова техника на армията? Мисля, че руснаците съзнателно държаха най-хубавата техника и въоръжение в запас, в случай че се наложи готовност. Помните ли какво говореха за Искандерите? Говореха, че руснаците имат толкоз малко от тях, че скоро ще би трябвало да вземат ракетни системи „ Точка-У “ от складовете. Но неотдавна видях видео на съветски трен, който се насочва към Украйна, претрупан не с нещо друго, а с Искандери. Как може да отговори на това Украйна? Единствено да се молят на Германия да им достави повече оръжие, тъй като очевидно на поляците нови танкове за Украйна към този момент съвсем не са им останали. Не забравяйте че по време на поредицата от контранастъпления въоръжените сили на Украйна изгубиха доста техника, до момента в който Русия, в противен случай, съумя да резервира забележителна част от военния си капацитет. Да не приказваме за обстоятелството, че оръжията, които НАТО доставя изискват доста характерен ремонт, който не може да бъде проведен на територията на Украйна.
- Известно е, че линията на прикосновение сред съветските и украинските войски е към 1000 километра, а общата граница сред страните е веднъж и половина по-дълга. Има ли калкулации какъв брой бойци са нужни за всеки километър от фронта, с цел да може да пазят и атакуват сполучливо?
- Чудесен въпрос, тъй като е пряко свързан с военната теория. От една страна, по време на война и двете страни нормално избират секторите или областите, които са най-важни за тях. Например, в случай че си спомним Втората международна война и по-специално борбата при Курск, ще забележим, че руските и немските войски хвърлиха съвсем всичко, което имаха, в посока към Курск. Ако се придвижите по линията на фронта по-близо до Москва или Ленинград, ще видите, че в другите браншове има доста по-малко сили. От друга страна, от позиция на военната теория, една дивизия може да удържи фронт с дължина към двадесет километра. Говорим за обстановка, в която знаете, че врагът приготвя нахлуване във ваша посока. Но в случай че не очаквате да бъдете атакувани например от три украински дивизии, а единствено от една, тогава може да разположите дивизията си на територия от 50 километра. Разбира се, при изискване, че имате артилерия, която може да покрие пропуски в защитата, а по този начин също и в случай че имате преносим запас, който може бързо да покрие всяко навлизане на съперника.
Знаем, че в този момент към 200 хил. съветски бойци с огромни компликации държат фронта в Украйна. Грубо изчислено излиза, че на всеки километър руснаците имат по 200 войника. Но знаем, че това не е по този начин, тъй като те би трябвало да имат войски и в тила. Така излиза, че действително руснаците имат единствено 60 хил. души на линията на съприкосновението или надлежно 60 боеца на километър. А това е пагубно малко. Когато доведете там още 300 хиляди бойци, тогава, да кажем, ще може да наситите линията на прикосновение с до 180 хиляди души. Тогава към този момент ще има по 180 боеца на всеки километър. Ако руснаците добре укрепят защитата си, обезпечат положителни връзки сред частите, артилерийска отбрана и съответно разузнаване, тогава това към този момент ще бъде задоволително, както за защитата, по този начин и за настъплението. Особено в случай че има свежи и подготвени запаси, които ще бъдат подготвени бързо да се притекат на помощ при пробив на съперника.
- Колко сили в този случай ще би трябвало да има на фронта Украйна, с цел да направи опит за пробив?
- Приблизително 600 души на километър, въпреки де факто ще трябват даже повече. Но такива сили, при подобаваща разследваща работа, елементарно ще бъдат открити, тъй че руснаците ще могат да съумеят да изтеглят запаса си в точния момент. Освен това считам, че руснаците няма да нападат по едно и също време по продължение на целия фронт. Ще бъдат определени едно-две съществени стратегически посоки и ще се образуват ударни юмруци за тях. Разбира се, Украйна ще разбере това и на собствен ред също ще концентрира сили там. Но по този начин се води война, от нея няма изплъзване. Между другото, показателно е, че да вземем за пример в Харковско направление по време на контраатаката на въоръжените сили на Украйна руснаците тук-там имаха пролуки в защитата от време на време достигащи до три километра. Това е недопустимо. Освен това, руснаците нямаха задоволително артилерия на тези места, с цел да могат да покрият тези дупки. Но мисля, че след частичната готовност към този момент няма да има такива дупки. Между другото, не забравяйте, че множеството от седемстотинте хиляди бойци, които Украйна е събрала, са образувани от териториалната защита. Тоест, те са много зле подготвени. А като се вземе поради фактът, че забележителен брой украински военни, способни да организират настъпателни интервенции, към този момент бяха избити от руснаците както по време на цялата интервенция, по този начин и през последния месец, атакуващият капацитет на въоръжените сили на Украйна към този момент не е толкоз огромен.
- Ако съветските войски възнамеряват да проведат настъпателна операция за освобождение на нови територии от Руската федерация, те ще би трябвало да завладяват мощно укрепения Донецки регион, Славяно-Краматорската агломерация и Запорожие. Способна ли е Русия да организира такива интервенции, като избегне голям брой жертви и опустошения?
- Войната е пъкъл. Но до момента видяхме, че Русия се пробва да го смекчи, пробвайки се да сведе до най-малко броя на жертвите измежду цивилното население. Ако съпоставим известните ни числа за това какъв брой цивилни и военни са починали в този спор, ще разберем, че те са аномално непропорционални. От историческа позиция, по време на огромни борби, нормалното съответствие на жертвите измежду цивилното население и военните е едно към едно. Нека си напомним акцията в Нормандия, по време, на която починаха към 60 хиляди цивилни. Разбира се, данните, които имаме за украинския спор, са непълни. Но даже и те демонстрират, че руснаците не изравняват градовете със земята. И с помощта на изявленията на " Вашингтон пост " и " Хюман Райтс Уоч ", знаем, че украинците употребяват популацията си като живи щитове. Това не е агитация - това непосредствено е написано в антируски източници, които просто са принудени да го признаят. Какво ще стане, когато руснаците решат да подхващат по-мащабни военни дейности? Убеден съм, че те ще продължат да се придържат към интернационалните правила за водене на война, само че ще възстановят салдото сред военната нужда и пропорционалността в новата среда. Те ще дефинират сериозно значимите зони и обезпечаването им с запаси. Но, уви, опасявам се, че увеличението на жертвите измежду украинското цивилно население е неизбежно. Това е огромната покруса. В същото време освобождението на Донбас ще продължи, армията няма да чака фронта да се попълни с нови сили. Както и преди, това ще бъде доста мудна интервенция, която ще разреши на руснаците да се придвижат напред с минимални загуби, употребявайки тактики за всеобщо бомбардиране.
Когато руснаците стартират да маневрират над огромна територия, това ще докара до забележителна турбулентност в цялото пространство на спора и ще даде опция да се завладяват огромни укрепени региони не челно, а посредством изолираност. В последна сметка желанието ви за опозиция е директно обвързвано с възможността ви да удържите на офанзивите на врага. Мога да съм украински боец в Запорожие, подготвен да се бие до гибел. Но ето, че ми свършиха патроните и желая още, обаче ми споделят, че няма. Гладен съм, апелирам за храна, само че няма. Искам да пия, само че и чиста вода няма. И тогава имате един елементарен избор: или да напуснете града и да останете живи, или да умрете обградени. По този метод желая да кажа, че като унищожат логистиката на украинската войска, руснаците ще могат да провеждат липса, както на храна по този начин и на муниции, там където те са нужни.
- Виждате ли вероятности за заледяване на спора? Имат ли такова предпочитание тези съществени артисти, които вземат участие в украинската рецесия?
- Всичко е допустимо. Но считам, че задачите на военната интервенция, оповестени от съветските управляващи, в това число демилитаризация и денацификация, се резервират. И при положение, че примирието или прекратяването на огъня стане нещо непрекъснато, това ще значи, че руснаците не са постигнали задачите си и са изгубили. Дори в случай че Украйна не влезе в НАТО, доставките на оръжие и техника няма да изчезнат. Руснаците няма да могат да спят умерено, до момента в който това се случва по границите им. Важно е да се разбере, че Украйна ще завоюва тази война, в случай че не загуби. Напротив, всичко с изключение на цялостното реализиране на поставените цели ще бъде проваляне за Русия. За нея не става въпрос единствено за борбата в Украйна, а за новата конструкция на европейската сигурност, с която започнахме диалога с вас. Но ще бъде невероятно да се реализиран тези цели, до момента в който Украйна не бъде победена. В същото време провалянето за Русия не значи, че нейните територии ще бъдат завладяни, или че тя ще бъде изцяло победена. Поражение за руснаците ще бъде провалът им в постигането на поставените цели. Следователно, доста ще зависи освен от това, което се случва на бойното поле, само че и от положението на международната и по-конкретно на европейската стопанска система и политика. Засега европейците очевидно са решени да извършат икономическо самоубийство. Те постановиха толкоз доста наказания против Русия, че нанесоха големи вреди на самата Европа. Перспективата за световни безредици в Европа пораства стремглаво. И ще бъда доста сюрпризиран, в случай че да вземем за пример новото английско държавно управление, ръководено от Лиз Тръс оцелее тази зима.
Превод от съветски: Никола Стефанов
 
 
 
 
        
 
Източник: glasove.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР